STARBUCKS SADAKAT  PROGRAMI ÜYELİK SÖZLEŞMESİ ve

PROGRAM KULLANIM KOŞULLARI

Shaya Kahve Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ne ("Shaya") ait işbu Starbucks Sadakat Programı ("Program"); Starbucks Card ("Kart") sahibi (fiziksel yada sanal) üyelerine Kart'a para yüklemek suretiyle T.C. sınırları içerisindeki Starbucks mağazalarında ya da Shaya’ya ait dijital ortamlarda alışveriş imkanı sunmak ve/veya çeşitli kampanya ve promosyonlardan yararlanma, puan kazanma/ harcama, hediye çekine hak kazanma ve indirim imkanları gibi Shaya tarafından belirlenecek olan çeşitli avantajlar ("Avantaj(lar)") sağlamak amacıyla oluşturulmuştur. Bu sözleşme Program kapsamında sunulacak olan Avantajlar’a yönelik olarak dijital icap ve kabul yöntemiyle imzalanmış bir üyelik sözleşmesidir.

Program'a üye olmak ve kullanmakla aşağıdaki Üyelik Sözleşmesini ve Program Kullanım Koşullarını kabul ettiğinizi beyan etmektesiniz.

TANIMLAR:

Alshaya Grubu Şirketleri: Shaya’nın da dahil olduğu Alshaya’nın tüm iştirakleri, ana şirketleri, bağlı ortaklıkları ve M.H. Alshaya Co. (“Alshaya”) ile doğrudan bağlantılı olmasa dahi dünyada “Alshaya” şirketler grubuna dahil olan ve olabilecek tüm şirketleri ifade eder.

Kredi Kartı Verileri: Üye’nin MasterPass’eya da benzer sertifikalı kart saklama çözümlerine  yüklediği hamil banka kredi kartlarına ait verileri ifade eder.

Masterpass: Program İşbirlikçilerinden Mastercard’ın sunduğu masterpass.com.tr adresinden veya MasterPass logolu üye iş yerlerinde ödeme sayfasından kart bilgilerini sisteme tanımlanması ile kullanıcıların ödeme yapmalarına imkan sağlayan sistemi ifade etmektedir. Şu kadar ki bu sözleşme dahilinde MasterPass, Uygulama içerisine yerleştirilen Mastercard sayfasına kullanıcılarının kredi kartlarını tanımlatarak, kendi bankalarının kredi kartlarından Starbucks Kartları’na bakiye yüklemelerini sağlaya sistemi ifade eder.

Mobil Uygulama: Cep telefonu, tablet PC ve benzeri taşınabilir cihazlarda çalışan Starbucks Mobil Uygulama isimli mobil aplikasyonu ifade eder. Şu kadar ki, sanal kartı içerir mobil uygulamanın/yazılımın lisansı Shaya tarafından Üye’ye sınırlı, münhasır olmayan ve devredilemez bir şekilde verilmiştir.

Program İşbirlikçileri: MasterCard Europe SA. Türkiye Temsilcilik Ofisi (“Mastecard”) ve Akbank T.A.Ş. (“Akbank”) dahil olmak ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere Shaya’nın Program kapsamında birlikte çalıştığı ve çalışacağı her türlü hizmet sağlayıcı firmalar, bunların iştirakleri, bağlı ortaklıkları ve sair grup şirketleri ile bunların çalışanlarını ifade eder.

Starbucks Fiziki Kart: Üye’nin Shaya tarafından belirlenecek Starbucks Coffee mağazalarında ya da Shaya’ya ait dijital ortamlarda her türlü kampanya ve promosyonlardan yararlanma, puan kazanma/ harcama, hediye çekimine hak kazanma ve indirim imkanlarına ulaşması amacı ile Shaya’nın vadesiz mevduat hesabına bağlı olarak çalışan kurumsal ek kart niteliğinde, ön ödemeli kartı ifade eder.

Starbucks Kart: Starbucks Sanal Kart ve Starbucks Fiziki Kartları ifade eder.

Starbucks Kart Bakiyesi: Üye’nin kullanmakta olduğu Starbucks Kart’taki Shaya tarafından belirlenecek Starbucks Coffee mağazalarında ya da Shaya’ya ait dijital ortamlarda kullanılabilen bakiyeyi ifade etmektedir.

Starbucks Sanal Kart: Üye’nin Shaya tarafından belirlenecek Starbucks Coffee mağazalarında ya da Shaya’ya ait dijital ortamlarda her türlü kampanya ve promosyonlardan yararlanma, puan kazanma/ harcama, hediye çekimine hak kazanma ve indirim imkanlarına ulaşması amacı ile Shaya’nın vadesiz mevduat hesabına bağlı olarak çalışan, Starbucks Kart ile eşleşen ve aynı bakiyeyi haiz olan, Üye’nin kişisel cihazına (cep telefonu, tablet vb.) yüklenen Uygulama kapsamında oluşturulan kurumsal ek kart niteliğinde ön ödemeli sanal kart anlamına gelmektedir.

Üye: Kişisel bilgileri Mobil Uygulama'daki alanlarda yada www.starbuckscardtr.comweb sitesi üzerinden Üye tarafından belirtilen Starbucks Kart Programı’na Üyelik kaydı esnasında ''Kullanıcı Sözleşmesini Okudum ve Kabul Ediyorum”' yazısının ve/veya benzer ibarenin yanındaki kutucuğu veya kutuları işaretleyip bu Sözleşme'yi onaylaması ile Starbucks Sadakat Programı Üyesi olan ve Mobil uygulama ya da web sitesine  kayıt olarak giriş yapmış olan gerçek kişidir.

Üyelik Bilgileri: Üye’nin ad-soyad, cep telefonu, e-mail, sağlaması halinde güvenlik sorusu yanıtı, TC Kimlik Numarası, doğum tarihi, cinsiyet verilerini de içerebilecek her türlü kişisel bilgilerdir.

Yıldız Verileri: Üye’nin Starbucks Sadakat Kart Programı aracılığı ile Shaya tarafından belirlenecek Starbucks Coffee mağazalarında ya da Shaya’ya ait dijital ortamlarda yaptığı kullanımların sonucu olarak elde ettiği her türlü kampanya ve promosyonlardan yararlanma, puan kazanma/ harcama, hediye çekine hak kazanma ve indirim imkanları vb. kampanya verileri anlamındadır. Kart'ın mülkiyeti Shaya'ya aittir. Kartla ilgili tüm hizmetler Shaya ve/veya Shaya tarafından yetkilendirilen firmalar tarafından sağlanmaktadır.

GENEL ŞARTLAR:

1. Starbucks Kart’ın ve Uygulama’nın mülkiyeti Shaya’ya aittir. Uygulama ile ilgili tüm hizmetler Shaya ve/veya Shaya tarafından yetkilendirilen Program İşbirlikçileri tarafından sağlanmaktadır.

2. Starbucks Sadakat Programının kullanılabilmesi için işbu başvuru formunun Üye tarafından doldurularak onaylanması ve gerekli bilgilerin (TCKN, Ad, soyad, iletişim bilgileri, -varsa-fiziki kart numarası, güvenlik kodu, vb) belirtilen şekilde kaydedilmesi gereklidir.

3. Starbucks Kart’ın, Üye tarafından alışverişlerde kullanılabilmesi için Starbucks Kart’a para yüklemesi yapması gerekmektedir. Starbucks Kartlara para yükleme, Üye tarafından Uygulama üzerinden Sanal POS aracılığı ile 3D Secure System uygunluğu olan kredi kartı ve banka kartları kullanılarak veya Starbucks mağazalarında bulunan POS cihazları aracılığı ile yapılabilmektedir.

4. Starbucks Card kişiye özeldir, başkasına devredilemez. Program kapsamında kazanılan Avantajlar, program dışı başka bir karta devredilemez, Starbucks Card başka bir avantaj kart ile beraber kullanılamaz ve Kart içindeki bakiye hiçbir surette nakde çevrilemez.

5. Üye, Starbucks Fiziki Kartın yahut Uygulama’nın yüklü olduğu cihazın çalınması, kaybolması veya kullanılamayacak şekilde bozulması halinde, durumu Shaya’ya gecikmeksizin  +90 850 800 0 729numaralı iletişim hattı üzerinden bildirecektir. Bildirim yapılıncaya kadar olabilecek her türlü zarardan Üye sorumludur. Bildirim üzerine, Starbucks Kart Shaya tarafından pasif konuma getirilecektir. Üye’nin Starbucks Fiziki Kartı kaybolmuş ise, Starbucks mağazalarından Starbucks Fiziki Kart’a asgari yükleme tutarında yükleme yapmak suretiyle yeni bir kart alması yahut Uygulama’yı yükleyerek yeni bir Starbucks Sanal Kart oluşturması gerekmektedir. Starbucks Fiziki Kart’ın iptali halinde varsa eşleşen Starbucks Sanal Kart da iptal olacaktır. Pasife alınan karttaki Avantajların yeni karta yüklenebilmesi için, Üye’nin www.starbuckscardtr.com adresinden yada Starbucks Mobil Uygulaması üzerinden üye girişi yaparak pasif kartını yeni kartına aktarması gerekmektedir. Aktarım yapılmaması halinde Shaya’nın hiçbir sorumluluğu bulunmamaktadır.

6. Starbucks Card’ın kullanım koşulları, sağladığı avantajlar ve Kartın süresi Shaya tarafından belirlenmektedir. Shaya dilediği takdirde ve zamanda, Uygulama güvenliğini sağlamak ve yasal mevzuata uyumlu olmak adına bu kullanım koşullarını Üye’ye önceden herhangi bir ihtar ve ihbara gerek olmaksızın değiştirebilir, Starbucks Kartın kullanımını durdurabilir, kaldırabilir, tamamen iptal edebilir ve/veya Kartın iadesini talep edebilir. Kartın süresi dolduğunda ve/veya Kartın uygulamasına her ne sebeple olursa olsun son verilmesi halinde, Kart geçerliliğini yitirecek ve Kart’ta biriken paralar, puanlar ve Üye'ye kazandırılan haklar Shaya tarafından silinecektir. Üye, geçerlilik süresi içerisinde kullanılmayan Kart’ta birikmiş paranın ve avantajların Shaya tarafından silinerek geri alınacağını, bunlara ilişkin herhangi bir hak ve talepte bulunmayacağını şimdiden kabul ve beyan eder.

7. Üye, işbu başvuru formunda verdiği kişisel bilgilerin doğru olduğunu Shaya’ya sağlamış olduğu bilgilerde herhangi bir değişiklik olması halinde güncelleme yapacağını, başvuru formundaki bilgilerin güncellenmemesi ya da yanlış bilgi verilmesi sonucu doğabilecek zararlardan Shaya'nın ve/veya Program İşbirlikçilerinin sorumlu olmadığını, kabul ve beyan eder. Uygulama kapsamında işlenen kişisel verilerinizin Shaya tarafından işlenmemesine ilişkin bir talepte bulunmanız halinde, Shaya’nın Uygulama aracılığıyla size hizmet verme imkanı kalmayacağından, kişisel verilerin işlenmesinin sona erdiği tarihinde (varsa) Uygulama’daki mevcut bakiye, ilgili hesap bilgilerinin Shaya’ya iletilmesi halinde, iade edilecektir.

8. Uyuşmazlık halinde Shaya'nın ticari defterleri ve kayıtları kesin delil oluşturur; ayrıca uyuşmazlıkların çözümünde İstanbul Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir.

BAKİYE, AVANTAJLAR VE KART SÜRESİ:

1. Starbucks Kart’taki birikmiş bakiye, bir başka Starbucks Kart almak için kullanılamaz ve hiçbir surette nakit para iadesi yapılamaz.

2. Starbucks Kart’taki Avantajların geçerlilik süresi ise, aksi Shaya tarafından bildirilmedikçe, Avantaj’ın kazanım  tarihinden itibaren iki (iki) yıl olacaktır.

Yıldız Verileri için geçerli kurallar ise aşağıdaki gibi belirlenmiştir:

Shaya olarak aksi bildirilmedikçe, ilk üyelik ve alışverişlerden kazanılan yıldızlar kazanıldığı tarihten itibaren 2 yıl, dönemsel, paketli kahve çekirdeği, bakiye yükleme v.b. kampanyalarda kazanılan yıldızlar ise kazanıldığı tarihten itibaren 30 gün geçerlidir.

Kazanılan yıldızlar çeşidine göre belirtilen sürede kullanılmadığı takdirde geçerliliğini yitirir ve otomatik olarak yıldız hesabınızdan silinir.

Shaya, kampanya koşullarında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

Kampanya

Yıldız Geçerlilik Süresi

Starbucks'a Hoş geldiniz Kampanyası

Kazanılan Gün itibariyle 2 Yıl

İçecek Alışverişlerinden Kazanılan Yıldız

Kazanılan Gün itibariyle 2 Yıl

Doğum Gününe Özel İkram İçecek

Kazanılan Gün itibariyle 30 Gün

Dönemsel Kampanyalar

Kazanılan Gün itibariyle 30 Gün

Kahve Çekirdeği Kampanyaları

Kazanılan Gün itibariyle 30 Gün

Banka Yükleme kampanyaları

Kazanılan Gün itibariyle 30 Gün

3. Starbucks Kart’ın süresi dolduğunda Starbucks Kart geçerliliğini yitirecek ve Starbucks Kartta biriken paralar, puanlar ve Üye’ye kazandırılan haklar Shaya tarafından silinecektir. Üye, geçerlilik süresi içerisinde kullanılmayan Starbucks Kart’ta birikmiş bakiyenin ve Avantajların (yıldızlar, kuponlar vb) ancak Üye tarafından yeni bir Starbucks Kart alınması ile Üye’nin talebi üzerine aktarılabileceğini şimdiden kabul ve beyan eder. Üye, mevzuatta yer alan süre içerisinde böyle bir bildirimde bulunulmaması halinde ilgili bakiye ve Avantajlar’ın Shaya tarafından silinerek geri alınacağını, bunlara ilişkin herhangi bir hak ve talepte bulunmayacağını şimdiden kabul ve beyan eder.

4. Starbucks ödeme fonksiyonu yalnızca mobil uygulama üzerinden QR kodu okutarak çalışmakta olup, web sitesi üzerinden ödeme imkânı bulunmamaktadır. Ödeme sırasında, Starbucks kartı ödemesi farklı nedenlerden dolayı onaylanmayabilir. Limit aşımı, hatalı bilgi girişi, kullanım tarihinin geçmesi, güvenlik kodunun yanlış ya da eksik girilmesi, onay işlemi sırasında geçici bağlantı sorunları yaşanması, kayıp/çalıntı ihbarlı kart olması gibi hallerde Kredi Kartından “provizyon alınamadı’’ mesajı alınması bahis konusu olabilir. Ödeme onayının başarısız olduğu, tamamlanmadığı anlamına gelen böyle bir mesaj alınması halinde Üye’ye; kart bilgilerini üçüncü şahıslarla paylaşmadan ilgili banka ile bağlantı kurması önerilir. Üye, ödemenin herhangi bir sebeple onaylanmaması, yasa dışı kart kullanımı ve Üye ile Üyenin Kredi Kartı kullandığı bankanın arasındaki kredi ilişkisinden dolayı Shaya’nın herhangi bir sorumluluğu olmadığını kabul ve beyan etmiştir.

5. Starbucks Sadakat Programı uygulaması süresince, yürürlükte bulunan mevzuatta meydana gelecek değişiklikler nedeniyle, bu uygulamanın devamının her ne sebeple olursa olsun mümkün olmaması halinde, Starbucks Sadakat Programı ve Kartlar kendiliğinden hükümsüz hale gelir.

6. Üye, kendisine verilen Kart ve numarasını, cvc2 numarasını, kullanıcı adı ve/veya şifreyi başkasına vermemeyi, kullandırmamayı, bunların saklanmasından kendisinin sorumlu olduğunu, Shaya'nın bu konuda herhangi bir sorumluluğu olmadığını, Kart’ın üçüncü şahıslar tarafından ve/veya üye tarafından herhangi bir surette kötüye kullanılması halinde, Shaya'nın diğer her türlü yasal hakkı saklı kalmak üzere derhal Kart’ı iptal etme ve üyeliğe son verme yetkisinin bulunduğunu, üyelikten doğan tüm hakların kaybedileceğini, üyeliğe ilişkin her türlü hak ve kazanımların kendisinden geri alınacağını, her türlü tedbirlerin uygulanabileceğini ve tüm bu uygulamalardan doğan/doğabilecek ihtilaflarda sorumluluğun bütünüyle Üye'ye ait olduğunu şimdiden kabul, beyan ve taahhüt eder.

7. Shaya, bu Kullanım Koşullarını ,Starbucks Sadakat Programını,  Starbucks Mobil uygulama  ve Yıldız programı ile ilgili herhangi bir politikayı, SSS'yi veya kılavuzu istediği zaman ve tamamen kendi takdirine bağlı olarak değiştirme veya değiştirme hakkını saklı tutar. Herhangi bir değişiklik veya modifikasyon hemen yürürlüğe girecektir  ve www.starbuckscardtr.com ‘de yayınlanacaktır, Bu nedenle lütfen zaman zaman tekrar kontrol edin. Bu tür değişiklikler veya modifikasyonlara ilişkin özel bildirimler güncelleme olarak yayınlanır ve kullanıcılar bilgilendirilir. Bu tür değişiklikler veya modifikasyonların ardından Starbucks Sadakat Programı,  Starbucks Mobil uygulama  ve Yıldız programına erişmeniz, devam etmeniz veya katılımınız, kabulünüzü doğrular. Bu Kullanım Koşullarını kabul etmiyorsanız, Starbucks Sadakat Programı'na erişmeyi ve bunlara katılmayı bırakmalısınız.


Doküman versiyonu: 4.3